Εγκαίνια της Δανειστικής Βιβλιοθήκης του 6ου Δημοτικού

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 τελέστηκαν με κάθε επισημότητα τα εγκαίνια της Δανειστικής Βιβλιοθήκης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Σερρών και Νιγρίτης κ. Θεολόγο. Στη βιβλιοθήκη, έπειτα από ομόφωνη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, δόθηκε το όνομα του αοιδίμου Μητροπολίτου Σερρών Αποστόλου Χριστοδούλου,  γεγονός που χαροποίησε και συγκίνησε ιδιαίτερα τον Σεβασμιώτατο.  Μετά τον Αγιασμό της βιβλιοθήκης ο Σεβασμιότατος μίλησε  στους μικρούς μαθητές για τον Μητροπολίτη Απόστολο Χριστοδούλου και ανέδειξε τη σπουδαιότητα του πνευματικού, αλλά και ανθρωπιστικού του έργου για τις Σέρρες. Χάρισε, επίσης, στη βιβλιοθήκης μας, μια προσωπογραφία του Μητροπολίτη Αποστόλου Χριστοδούλου, καθώς και διάφορα βιβλία.

ArrowArrow
Slider

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους  ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Ν. Σερρών, κ  Παπασταμόπουλος Ξενοφών,  ο Συντονιστής παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου μας, κ. Τσικαλάς Θεμιστοκλής, ο Πρόεδρος του Συλλόγου εκπαιδευτικών Π.Ε. Σερρών, κ. Πασχάλης Στεφάνου, καθώς και πολλοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών. του σχολείου μας

Η Σχολική μας Βιβλιοθήκη, εξοπλισμένη κατάλληλα, μπορεί πλέον να προσφέρει τις εκπαιδευτικές της υπηρεσίες στην κοινότητα του 6ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών και να αποτελέσει κέντρο μάθησης, πολιτισμού και ποιοτικής ψυχαγωγίας,