?Στολίζω την πόλη μου?- Στολισμός Χριστουγεννιάτικου Δέντρου

Για άλλη μια χρονιά οι μαθητές του 6ου Δημοτικού Σερρών συμμετείχαν στον στολισμό των Χριστουγεννιάτικων δέντρων, στα πλαίσια του προγράμματος ?Στολίζω την πόλη μου? που διοργάνωσε  για 9η συνεχή χρονιά ο Δήμος Σερρών και το Τμήμα Πολιτισμού Αθλητισμού και Νέας Γενιάς σε συνεργασία με την Α΄ Βάθμια και Β΄ Βάθμια Εκπαίδευση Ν. Σερρών, την Παρασκευή 13/12/2019.

Περισσότερα από σαράντα φυσικά Χριστουγεννιάτικα δέντρα στολίστηκαν με δημιουργίες και κατασκευές των μικρών και μεγάλων μαθητών ενώ παράλληλα η εκδήλωση διανθίστηκε με μουσική και τραγούδια από τους συμμετέχοντες μαθητές. Αξίζει να σημειωθεί πως για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη εκδήλωση επιλέχτηκαν να χρησιμοποιηθούν όχι κομμένα αλλά φυσικά δέντρα σε γλάστρα με ριζικό σύστημα και χώμα. Μετά το τέλος των εορτών θα αποδοθεί στο κάθε σχολείο το Χριστουγεννιάτικο δέντρο που στόλισαν οι μαθητές του για να το φυτέψουν στην αυλή ή στο κήπο του φροντίζοντας παράλληλα την ανάπτυξή του.